"Hyperversum" Cecilii Randall

Co byś zrobił, gdybyś w trakcie gry w ulubioną grę komputerową, nagle przeniósł się w czasoprzestrzeni i wylądował w XIII-wiecznej Francji ogarniętej wojną o hegemonię w Europie? Bohaterowie Hyperversum Cecilii Randall – czworo młodych Amerykanów: Ian, Daniel, Jodie i Martin – musieli zmierzyć się z taką perspektywą i poradzić sobie w zupełnie obcej kulturowo i historycznie rzeczywistości, ale przy okazji przeżyli fascynującą przygodę.

Bohaterowie powieści, młodzi ludzie żyjący we współczesnych czasach w nowoczesnym kraju zafascynowani są historią średniowiecza. Dotyczy to szczególnie Iana, który zawodowo zajmuje się historią średniowiecznej Francji i badaniami nad XIII-wiecznymi manuskryptami. Daniel i Jodie są parą studentów, którzy grają w „Hyperversum” w wolnych chwilach, podobnie jak młodszy brat Daniela – Martin.

W tajemniczych okolicznościach grupa przyjaciół przenosi się z wyimaginowanej czasoprzestrzeni gry komputerowej do Francji sprzed ośmiuset lat i zostaje uwięziona w całkowicie obcej im rzeczywistości. Bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym obowiązują zupełnie inne zasady niż w Ameryce XXI wieku i zostają wplątani w tajemniczą intrygę, której wyjawienie może oznaczać śmierć wielu niewinnych ludzi. Początkowo przerażeni, bohaterowie w końcu zdają sobie sprawę, że będą musieli przystosować się do nowych okoliczności i ułożyć sobie życie na nowo, gdyż powrót do przyszłości nie jest możliwy. Okazuje się, że aby przeżyć muszą grać, udawać kogoś, kim nie są i jest to gra niezwykle niebezpieczna.

Jednak Hyperversum jest przede wszystkim powieścią o niesamowitej sile przyjaźni i miłości, które są w stanie pokonać wszelkie przeszkody i pozwalają przetrwać niezależnie od jakichkolwiek trudności. Jest to też opowieść o odwadze, szlachetności i honorze ludzi godnych miana rycerzy średniowiecznych. Mimo, że fabuła utworu opiera się na zdarzeniach nierzeczywistych, emocje przedstawione w tekście są zadziwiająco prawdziwe i takie też wrażenia powieść wywołuje w czytelniku, który denerwuje się, ekscytuje i wzrusza wraz z bohaterami. Zaskakujące wydarzenia sprawiają, iż powieść czyta się jednym tchem, a nieprzewidywalny finał sprawia, iż mamy ochotę sięgnąć po kolejne tomy przygód młodych bohaterów.

Hyperversum nie jest pierwszą powieścią dla młodzieży, której fabuła osadzona została na motywie przeniesienia w czasoprzestrzeni. Tym bardziej nie jest pierwszą powieścią o miłości i przyjaźni, które są w stanie pokonać, wydawałoby się nieprzekraczalne, bariery czasu. Ale jest powieścią wyjątkową, ponieważ łączy te dwa elementy z niesamowitą atmosferą średniowiecznej Francji. Właściwie nie jest ważne czy kreacja średniowiecznego świata Cecilii Randall jest zgodna z ówczesną rzeczywistością, ważne, że autorka pokazała czytelnikowi niezwykłe zderzenie nowoczesności ze światem sprzed wieków, a współczesnego człowieka skonfrontowała z realiami zupełnie mu nieznanymi. 

Hyperversum jest także opowieścią o fascynującej i wciągającej (dosłownie!) historii oraz o prawdach i wartościach, które ze sobą niesie. Umieszczenie fabuły w świecie średniowiecznym można również traktować jako pretekst dla pokazania młodemu czytelnikowi wartości, które zostały przez współczesnych ludzi zatracone lub odsunięte na dalszy plan: honoru, odwagi, szlachetności, bezwarunkowej przyjaźni i miłości, a także odpowiedzialności za własne czyny i konsekwencji w dążeniu do realizowania marzeń.

Powieść Cecilii Randall osiągnęła spektakularny sukces w ojczyźnie pisarki – we Włoszech, gdzie zdobyła wielu fanów, gdyż jest niezwykle wartościową lekturą i świetną rozrywką. Wciąga do ostatniej strony i po jej przeczytaniu, mamy ochotę na kolejne tomy powieści.

3 komentarze:

 1. Mi także bardzo się spodobała :) Jakbym już jej nie przeczytała, to Twoja recenzja by mnie do tego zmusiłam,więc biegłabym teraz do księgarni, po "Hyperversum" ;) Bardzo fajny blog!


  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamówiłam ją sobie na empik com ;) Niedługo powinnam się za nią zabrać. Po takiej recenzji już nie mogę się doczekać !

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi też się bardzo podobało. Z tego co wyczytałem na lubimy czytać .pl jest też kontynuacja...

  OdpowiedzUsuń