"Pomaluj to na czarno" Janet Fitch


Josie Tyller to dziewczyna z małego miasteczka, która przyjechała do Los Angeles, aby zmienić swoje życie, żyć inaczej niż jej rodzina. Dziewczyna zarabia, pozując do aktów studentom uczelni artystycznej. Tam poznaje Michaela Faradaya, młodego malarza, który rzucił studia na Harvardzie, by robić wreszcie coś w zgodzie ze sobą, a nie zgodnie z wolą swojej despotycznej matki – słynnej pianistki Meredih Loewy. Para postanawia ze sobą zamieszkać, jednak ich szczęście przerywa samobójcza śmierć Michaela.

Rozpoczyna się rywalizacja między dwoma kobietami o to, która z nich jest winna śmierci chłopaka i która z nich tak naprawdę go znała. Książka pokazuje wielką rozpacz kobiety opuszczonej przez ukochanego, poczucie bezsensu istnienia chłopaka, który postanawia się zastrzelić oraz matkę, która nie potrafi zrozumieć, że jej syn jest dorosłym mężczyzną i powinna pozwolić mu decydować o własnym życiu. A wszystko to w klimacie przełomu lat 70. i 80. w Stanach Zjednoczonych, z jednej strony w świecie bogatej i wykształconej pianistki Meredith Loewy, z drugiej w środowisku brudnych punków palących trawę i ubierających się w lumpeksach.

Janet Fitch przedstawiła kawał dobrej prozy psychologiczno-obyczajowej. Książka budzi w czytelniku niezwykłe emocje, sprawia, że czytający zaczyna zastanawiać się nad sensem swojego życia i bez wątpienia niezwykle uwrażliwia.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam wszelkie książki z podtekstem psychologicznym, więc pewnie kiedyś się i na tę skuszę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam też książkę "Biały oleander" tej samej autorki

    OdpowiedzUsuń