"O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów" Elżbiety Zubrzyckiej

Książeczka "O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów" to bajka terapeutyczna, opowiadająca historię tytułowego bohatera. Filip był najmniejszy z rodzeństwa i do tego całkiem nieporadny. Rozwijał się też wolniej niż jego rówieśnicy. Z tych powodów stał się przedmiotem kpin innych zajączków, co doprowadziło go do całkowitej alienacji. Sytuacja ta zmieniła się jednak, gdy poznał Pusię – łabędzia, który był podobnie traktowany przez swoich rówieśników. Dzięki temu zwierzątka doskonale się rozumiały. Zostały więc przyjaciółmi i postanowiły razem ćwiczyć, aby dorównać rodzeństwu.

Filip i jego przyjaciółka to alegorie dzieci, które wkraczając w życie w społeczności, zaczynają się porównywać z innymi i okazuje się, że są od nich dużo mniejsze. Bajka o Filipie jest przeznaczona dla małych czytelników, posiadających problemy z akceptacją przez środowisko i samych siebie. Razem z tym malutkim i strachliwym zajączkiem dzieci będą pokonywać własne lęki i zrozumieją, że każdy rozwija się w innym tempie. To, że teraz są najmniejsi, nie znaczy wcale, że już zawsze tak będzie.

Rodzina przedstawiona w utworze to typowa rodzina. Mama jest ciepłą i czułą osobą, która przekazuje dzieciom niezmienne prawdy życiowe, moralne (np. „Tak to już jest, nie ma róży bez kolców”). Tata natomiast jest stanowczy i momentami nieco surowy. W oczach dzieci chce uchodzić za autorytet i osobę, która pomoże im w każdej sytuacji. Mama i tata Filipa stanowią wzór dla wszystkich rodziców. Pokazują, jak należy wspierać pociechy i motywować je do działania. Książeczka ta może więc pomóc nie tylko dzieciom, ale także ich opiekunom.

Bajka Elżbiety Zubrzyckiej to pouczająca opowieść o przezwyciężaniu strachu i własnych słabości. Pokazuje, iż każdy cel można osiągnąć, jeśli będzie się tylko ciężko pracować. Uczy ponadto, iż nie siła i tężyzna fizyczna są najważniejsze, ale liczy się także spryt.

Warto również zwrócić uwagę na stronę typograficzną książeczki. Jest to publikacja o dużych walorach estetycznych. Dominują stonowane kolory, dzięki czemu dziecko, już patrząc na książkę, uspokaja się. Ilustracje, stworzone przez Klarę Wincenty, wykonane zostały metodą kolażu. Tło stanowią zdjęcia pięknych krajobrazów, na które nałożone zostały rysunki przedstawiające bohaterów bajki. Technika ta dodatkowo sprawia, że historia może wydawać się nieco bardziej prawdopodobna.

Autor: Marta

1 komentarz:

  1. widzę, że świetna książeczka. jak tylko ją gdzieś zobaczę to kupie.

    OdpowiedzUsuń