Zwiastun burzy ‒ Bernard Cornwell


Anglia, IX wiek. Król Wessexu Alfred po raz kolejny zawiera pokój z Duńczykami, których władca Guthrum wielokrotnie pokazał, że jego słowo honoru jest nic niewarte. Alfred - gorliwy katolik, wspierany przez tłumy księży, nie wyobraża sobie, że mógłby prowadzić kolejną krwawą wojnę, nie widzi natomiast nic złego w powierzeniu losu królestwa Bogu. Uhtred z Bebbanburga, jeden z wojowników Alfreda, który wsławił się w bitwie pod Cynuit pokonaniem przerażającego Duńczyka Ubby, uważa taką politykę za naiwną. Bohater, w dzieciństwie porwany przez Duńczyków i wychowany wśród nich, nie jest pewien, czy nie powinien przejść na stronę wroga Sasów. Jego dylemat rozwiązuje się sam, gdy los czyni go obrońcą Alfreda i człowiekiem, na którego barkach leży wypędzenie Duńczyków z ziem Wessexu.

Uhtred z Bebbanburga jest głównym bohaterem i narratorem opowieści. Narracja prowadzona jest z perspektywy czasu - bohater opowiada burzliwe dzieje swojej młodości. Hardy i odważny wojownik, wychowany w surowych warunkach wśród Duńczyków, wyznający ich religię i pogardzający katolicyzmem z jego miłosierdziem, litością i wiarą, że Bóg nakarmi saskie dzieci i ochroni je przed okrutnymi, rządnymi krwi Wikingami. Bohater jest świetnym strategiem i odważnym wojownikiem, a przy tym człowiekiem dość okrutnym, który dla zdobycia łupów jest w stanie pływać pod duńską banderą i łupić rodaków. Zakochany w swojej królowej cieni Iseult, dla jej zdobycia jest zdolny wyrżnąć całą osadę.

Bernard Cornwell po raz kolejny udowodnił swój talent do tworzenia obszernych, przesyconych szczegółami i oddziałujących na wyobraźnię spragnionego wrażeń czytelnika fabuł. Autor wykreował przerażające sceny walk Sasów z Wikingami - to świat, który spływa krwią spod toporów i mieczy, ale są też opisy pięknych, zielonych krajobrazów Anglii. Druga część cyklu Wojny Wikingów to książka dla prawdziwych fanów Wikingów!

7 komentarzy:

 1. Ciągnie mnie do trylogii strasznie, ale sama nie wiem, kiedy znajdę na nią czas...:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się zastanawiam i dochodzę do wniosku, że ta książka chyba jednak nie jest dla mnie... Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopisuję do listy, bo mam na tę trylogię ogrooomną ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta seria ma aż pięć tomów, dotychczas wyszły dwa

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie bym to przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam twórczość Cornwella (konkretnie trylogę arturiańską), nie odpuszczę sobie jego kolejnej serii - nawet jeśli opowiada o śmierdzących ludach północy ;P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również chętnie sięgnę po tę trylogię, ale aktualnie cierpię na straszny brak czasu ;(

  OdpowiedzUsuń