Kroniki Świata Wynurzonego, tom I ‒ Licia Troisi

W Świecie Wynurzonym trwa wojna z oddziałami Tyrana, który dążąc do zniszczenia wszystkiego, co żywe, przy pomocy odrażających Famminów zajmuje kolejne Krainy. Rada Czarodziejów wespół z Akademią Jeźdźców Smoka organizuje kontrofensywę, jednak ich siły nie są na tyle duże, by pokonać Tyrana. Gdzieś w tym świecie wojennej zawieruchy odnajduje się Nihal ‒ dziewczynka o zadziwiających granatowych włosach i szpiczastych uszach, przez wielu uznawana za dziwadło, relikt przeszłości.

Nihal jest ostatnią przedstawicielką rasy Pół-Elfów, która kilkanaście lat wcześniej została zgładzona przez Tyrana. Wychowywana przez płatnerza, którego uważała za swojego ojca, zafascynowana mieczami i wszelką bronią, pragnie zostać wojowniczką. Beztroskie dzieciństwo Nihal zostaje przerwane, gdy Salazar, jej ukochane miasto zostaje zaatakowane przez oddziały Tyrana. Dziewczynka musi szybko dorosnąć i odnaleźć swoją życiową drogę. Pomagają jej czarodziejka Soana i młody czarodziej, Sennar, który zostanie najlepszym przyjacielem Nihal. Zrozpaczona dziewczyna pragnie zemścić się na Tyranie, w tym celu zamierza wstąpić do Akademii Jeźdźców Smoka ‒ elitarnej szkoły, w której dotychczas nie było żadnej kobiety.

Kroniki Świata Wynurzonego to trylogia autorstwa młodej włoskiej pisarki Licii Troisi. Seria stała się bestsellerem w ojczyźnie autorki. Pierwszy, zatytułowany Nihal z Krainy Wiatru, tom stanowi przejmującą opowieść o dziewczynce, która żyje w świecie, w którym panuje zło. Będąc dzieckiem, dowiaduje się, że jest ostatnią przedstawicielką rasy Pół-Elfów, w dodatku wygląda inaczej niż otaczający ją ludzie, przez co zaczyna czuć się jak dziwadło. Opuszczona przez bliskich, samotna, cel swojego życia odnajduje w mordowaniu wroga. Nie ma pojęcia, że może istnieć świat pokoju, w którym nie trzeba codziennie przelewać krwi przeciwnika. Z resztą taki świat nie miałby dla niej żadnego sensu. Na szczęście Nihal spotyka na swojej drodze mądrych przyjaciół ‒ jednym z nich jest gnom Ido, który uświadamia dziewczynie, że walka dla samej walki nie ma żadnego sensu, a jej zapamiętanie w zabijaniu w czasie bitwy może być zagrożeniem dla innych żołnierzy. Dziewczyna wyrusza w podróż, by znaleźć sobie miejsce w świecie i sens dalszego życia.

Licia Troisi z dużym pietyzmem budowała rzeczywistość Świata Wynurzonego, podzielonego na osiem Krain, które zamieszkują ludzie, nimfy, gnomy, duszki leśne itd. W tym samym miejscu toczy się akcja następnej serii Troisi ‒ Wojny Świata Wyburzonego. Autorce wyraźnie zależało, by rozmyć linię pomiędzy dobrem i złem, między innymi przez ukazanie rozterek ideowych Nihal, problemów w Radzie Czarodziejów oraz jej rywalizacji z Akademią Jeźdźców Smoka. Fabuła jest niezwykle bogata w przełomowe dla bohaterki wydarzenia, w interesujący i nienużący sposób przedstawione zostały też rozterki Nihal. Przygody, które spotykają bohaterkę rzeczywiście są ciekawe, z pewnością mogą wciągnąć młodego czytelnika, bowiem zdecydowanie jest to powieść dla młodzieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz