Książki dla piszących

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo słowników i poradników językowych, ale które z nich wybrać, by jak najszybciej w trakcie pisania tekstu dotrzeć do rzetelnych informacji o poprawności językowej? Poniżej przedstawiam moją listę must-have wydawnictw poprawnościowych dla piszących teksty wszelakie, nie tylko książki, ale też artykuły, recenzje, posty na blog itd.

empik.com

Słowniki Wydawnictwa Naukowego PWN, czyli podstawowe źródło wiedzy o języku polskim i o poprawności językowej, używane przez wszystkich, począwszy od maluszków w pierwszej klasie podstawówki, a skończywszy na autorach książek i twórcach tekstów różnorakich, korektorach i redaktorach profesjonalnie zajmujących się strzeżeniem poprawności językowej. PWN oczywiście wydaje całą gamę słowników i innych wydawnictw poprawnościowych (różnego rodzaju poradników). Do słownika w wersji papierowej zazwyczaj dołączany jest słownik na płycie CD, który można zainstalować na komputerze i swobodnie korzystać z niego w czasie pisania, bez konieczności wertowania kilkusetstronicowego tomiszcza.

aurelus.pl

Szczególnie polecam mały i tani "Słownik interpunkcyjny" PWN Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki, bo z przecinkami problemy mają nawet najlepsi, a w internecie trudniej znaleźć rzetelne informacje, jak w konkretnych przypadkach postawić znaki przestankowe.

księgarnia.pwn.pl

"Edycja tekstów. Praktyczny poradnik. Książka, prasa, www" autorstwa Adama Wolańskiego to publikacja, po którą sięgam chyba najczęściej ‒ poza "Wielkim słownikiem ortograficznym" PWN ‒ w swojej pracy redaktora, ale polecam ją wszystkim parającym się pisaniem, choćby jedynie po godzinach, np. na blogu. Jeśli nie jesteście pewni, czym różni się dywiz, półpauza i pauza i kiedy który z tych znaków należy stosować, jak używać kursywy i antykwy, zastanawiacie się, czym są kapitalik, ligatura i asterysk, chcielibyście się nauczyć albo sobie przypomnieć, jak poprawnie redaguje się przypisy i bibliografię, a także jak prawidłowo i bez problemów z prawem autorskim zacytować czyjąś publikację ‒ wszystko to znajdziecie w "Edycji tekstów".

empik.com.pl

"Polszczyzna na co dzień" pod redakcją Mirosława Bańko to ponad osiemset stron wiedzy o języku polskim, napisanych przez wybitnych językoznawców. Poza rozdziałem "Poradnik redaktora" autorstwa Adama Wolańskiego (stanowiącym coś na kształt skrótu z "Edycji tekstów"), są to m.in. rozdziały: o grzeczności językowej autorstwa Małgorzaty Marcjanik, o zasadach pisowni i interpunkcji ‒ Edwarda Polańskiego, o zasadach komunikacji internetowej ‒ Jana Grzeni, o stylistyce i gramatyce języka ‒ Hanny Jadackiej, Doroty Zdunkiewicz-Jedynak i Andrzeja Markowskiego. "Polszczyzna na co dzień" to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat języka polskiego, zawierająca zarówno to, co znajdziecie w słownikach i w "Zasadach ortografii i interpunkcji" stanowiących wstępy do słowników, jak i w wielu poradnikach językowych. Dobrze mieć wszystko w jednym miejscu.

empik.com

"Typografia typowej książki" Roberta Chwałowskiego ‒ niby ma w tytule słowo "typografia", ale traktowana jako książka dla składaczy (DTP-owców) czy projektantów książek jest raczej kiepską pozycją. Lecz jeśli nie będziemy wymagać od niej zbyt wiele i potraktujemy ją jako podręczne źródło informacji o typografii dla laików, może się stać książką całkiem przydatną. Sama często sięgałam do niej w początkach swojej pracy redaktora, gdy akurat nie miałam czasu na wertowanie dużo obszerniejszej i jeszcze słabo poznanej "Edycji tekstów" Wolańskiego. Na 109 stronach znajdziecie m.in. informacje, jak redagować przypisy i bibliografię, dialogi literackie, indeksy (skorowidze), dowiecie się, jaki powinien być układ ilustracji i podpisów pod nimi; i bardziej szczegółowo: jakie mamy rodzaje cudzysłowów i kiedy który stosować, jak poradzić sobie ze zbiegami znaków interpunkcyjnych itd. Co ważne, wszystkie rozdziały podzielone są na wielostopniowe wypunktowane sekcje, dzięki czemu naprawdę łatwo znaleźć konkretną informację.

matras.pl

A jeśli lubicie sobie poczytać o poprawności językowej, ale niekoniecznie słownik, polecam świetną, dowcipną rozmowę Jerzego Sosnowskiego z trzema wielkimi językoznawcami, profesorami Jerzym Bralczykiem, Andrzejem Markowskim i Janem Miodkiem, wydaną pt. "Wszystko zależy od przyimka".

Nie tylko książki

 

Oprócz tradycyjnych słowników i wydawnictw poprawnościowych polecam internetowy "Słownik języka polskiego" PWN oraz Poradnię Językową PWN. Są to łatwo dostępne, darmowe i rzetelnie redagowane serwisy o języku polskim. Warto sobie dodać zakładki do przeglądarki internetowej i zaglądać zawsze, kiedy coś piszemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz